Рогатинська гімназія імені Володимира Великого

Рогатинська гімназія імені Володимира Великого

При наближенні до Рогатина з усіх його сторін можна побачити величну споруду, яка розташована неподалік центральної частини міста. У цій будівлі колись розміщувалась українська приватна гімназія імені Володимира Великого). Проект будови розробив архітектор Лев Левинський з міста Долини. Спочатку збудовано було двохповерхове приміщення, а в 1912 році здано в експлуатацію триповерховий будинок. Збудована гімназія була виключно за кошти пожертвувань як місцевого населення, так і українців із-за кордону. Митрополит Андрей Шептицький напередодні відкриття гімназії відвідав її, мав розмову з вчителями, давав корисні поради. Він у почесній книзі зробив запис “нехай Бог благословить велике діло”.

Рогатинська гімназія розпочала свою діяльність 1909-1910 навчального року. З висновками фахівців вона була визнана кращою в Австро-Угорській імперії саме тому, що тут працювали талановиті та досвідчені педагоги. Серед них – перший директор рогатинської гімназії Михайло Галущинський, педагог, громадсько-політичний діяч, командир легіону Січових Стрільців, голова товариства “Просвіти” в Галичині. Він вніс вагомий вклад у справу навчання і виховання. При вході в гімназію встановлена меморіальна дошка з написом: “Першому директору рогатинської гімназії Михайлові Галущинському – великому педагогові і громадянинові – молодь і громадянство Рогатинщини в перші роковини смерті дня 25 вересня 1932 року”.

Так було заведено, що до гімназії приймали вчителів не пересічних здібностей. Серед таких Антін Крушельницький, Осип Турянський, Іван Крип′якевич, Микола Угрин-Безгрішний, о. Теодозій Кудрик, Антін Лотоцький, Роман Грицай, Микола Чайковський, Борис Кудрик та багато інших. Останнім директором гімназії був Василь Ратич.

Коли на західні землі прийшли більшовики, гімназію було ліквідовано. Ліквідовано те, чим найбільше гордилася Рогатинщина.

Сучасний корпус Рогатинської гімназіїЛише з приходом до влади демократичних сил Рогатинська гімназія була поновлена. 1 вересня 1991 року відбулося свято “Першого дзвоника”, яке вилилося у велику маніфестацію рогатинців. Першим директором оновленої гімназії було призначено колишнього її випускника Богдана Бандуру.

У 2000 році гімназія стала Колегіумом Національного університету “Києво-Могилянської академії”. Зараз частина навчальних класів знаходиться в будинку по вулиці Шевченка, 1, а більша частина – в історичному приміщенні.

Нині тут працює ціла плеяда прекрасних педагогів, які гідно продовжують традиції своїх попередників. Учні гімназії – призери і переможці районних та обласних конкурсів, олімпіад, турнірів.

Залишити відповідь

Закрити меню