Сайт міста Рогатина
  Головна     Оголошення     Статті     Фотографії     Довідник     Реклама     Контакти    
Гість [Вхід] [Реєстрація
   
   
 
Краєзнавство
Цікаві статті
Персоналії
Пам'ятки архітектури Рогатина
Сільський зелений туризм

Погода
Рогатинщина в іменах, назвах, подіях

Автор: Олег Бойкевич, м. Рогатин
Телефон: +38(067)2518360
Автор буде вдячний за доповнення та сприяння у виданні даного довідника

АНДРІЙ – міщанин рогатинський, майстер-золотар, середина ХV ст. Згадується в матеріалах історика-дослідника О. Чоловського...

Дата публікації: 19.01.2018 | Кількість переглядів: 37805 | Детальніше...
Відпочинок в Карпатах!

Відпочинок в КарпатахСело Криворівня має давню і багату історію та культуру. Таких сіл, з унікальною духовною спадщиною, де жила і творила національна еліта України, в нашій державі не більше десятка. Криворівня  розташована на двох берегах річки Чорний Черемош. Перша письмова згадка про село відноситься до 1654 року, хоча насправді воно виникло набагато раніше.

Дата публікації: 20.01.2016 | Кількість переглядів: 7826 | Детальніше...
Цікаві видання про Рогатинщину. Крижка друга. Мала історія села Дички

Мелимука Й. Мала історія села Дички. Історико-документальний нарис. – Рогатин: б/в, 2012. – 44 с.

Автор цієї книжечки є вчителем і сам народився у с. Дичках. Редагував видання М. Чолій.
У першому розділі «Таким був початок» автор розповідає нам про початки заснування села, про що переповідає і коротку легенду.

Цікаво, що село має досить давню муровану церкву – з 1789 року – то є рідкість, бо на той час переважно по наших селах були дерев’яні церкви. Це також може свідчити на користь того, що село було досить заможне, якщо могло собі дозволити кам’яну церкву або громаді хтось допоміг грошима чи матеріалом для будівництва.

Дата публікації: 18.01.2015 | Кількість переглядів: 9194 | Детальніше...
Цікаві видання про Рогатинщину. Книжка перша: Історико-краєзнавчий нарис про село Мелна

Що читаємо: Яремчук-Дуда С. Повстанське село Мелна. Історико-краєзнавчий нарис про село Мелна Рогатинського району Івано-Франківської області – Тернопіль: Тернопільське обласне товариство ім. Богдана Лепкого, 1999. – 44с.

Як для жителів с. Мелни, так і для жителів Рогатинщини, буде цікаво ознайомитися із книжечкою Софії Яремчук-Дуди – Повстанське село Мелна. Історико-краєзнавчий нарис про село Мелна Рогатинського району Івано-Франківської області.

Дата публікації: 10.01.2015 | Кількість переглядів: 9523 | Детальніше...
РОГАТИНЩИНА: АДМІНІСТРАТИВНЕ ПОЛОЖЕННЯ В МЕРЕЖІ ОУН (30 – 50 –ТІ РОКИ XX СТ.)

Адміністративне підпорядкування Рогатинського повіту[1], а в подальшому (частково) – району, в мережі ОУН з дня створення Організації в 1929 році та структурі УПА від 1944 року і до завершення повстанської боротьби наприкінці 50-х років XX ст., становлять окремі, дуже цікаві з точки зору дослідження, питання.

В цій статті ми маємо намір узагальнити доступні нам відомості про Рогатинську округу ОУН.

На щастя порівняно з початком 90-х років XX ст. можливості для таких досліджень суттєво зросли, так як за цей проміжок часу було оприлюднено значний масив інформації різного характеру (наукові книжки, статті, джерела, спогади тощо).

На даний час нам відоме лише одне[2] спеціалізоване дослідження про округу ОУН – Дрогобицьку[3]. Це дослідження за своєю структурою та колом вирішуваних питань може бути зразком для дослідження й інших округ.

Водночас, навіть не зважаючи на покращення стану джерельної бази, шлях до відносно повного та всебічного висвітлення заявленого у заголовку статті питання ще досить тривалий та складний.

Ми займаємося цією темою з 2012 року і вважаємо, що перші результати цієї праці вже можна оприлюднювати. При цьому ми виходимо з того, що такий крок, можливо, дасть змогу пришвидшити подальші дослідження а також покращити наше дослідження через конструктивну критику його результатів. Зацікавлених критиків просимо надсилати свої зауваження та нову інформацію з цієї теми (зокрема, і фотоматеріали) на електронну адресу: [email protected].[1] Мається на увазі Рогатинський повіт за адміністративним поділом, що існував у міжвоєнній Польщі. Сучасний Рогатинський район за площею значно менший.

[2] Хоча є ще дві роботи але трохи іншого жанру – видавництво «Літопис УПА» видало в «Новій серії» збірники документів та матеріалів про Станіславівську (т.22) та Золочівську (т.23) округи ОУН.

[3] Ільницький В.Дрогобицька округа ОУН: структура і керівний склад (1945 – 1952 рр.) – Дрогобич: Вимір, 2009. – 368с.

Дата публікації: 21.10.2014 | Кількість переглядів: 12754 | Детальніше...
Рогатин та Рогатинщина у адміністративному поділі держав

Наявність у того чи іншого міста певного адміністративного статусу зажди виокремлює його із числа таких же ж, однак без відповідних адміністративних функцій. Такий статус притягує людські та матеріальні ресурси, підвищує динаміку соціального життя.

Тому ми вирішили коротко узагальнити інформацію про адміністративне положення Рогатина та Рогатинщини у адміністративній структурі тих чи інших держав, що правили на нашій землі протягом віків та до яких належала місцевість теперішнього Рогатинського району.

Дата публікації: 27.09.2014 | Кількість переглядів: 10343 | Детальніше...
Таємниця акту 30 червня 1941 року

Історія ОУН, як важлива сторінка історії України XX ст., після проголошення незалежності України є однією із найбільш динамічних історичних дисциплін – відкриваються нові факти, з’являються нові дослідження.

Однак, як показує ближчий погляд, деякі історичні факти історії України взагалі, і історії ОУН зокрема, які видаються нам очевидними, такими насправді не є.

З одного боку це природно – адже організація від самого початку будувалася на засадах конспірації. Однак, з огляду на сплив тривалого проміжку часу, відпали раціональні причини для зберігання таємниці щодо правдивого перебігу тих чи інших важливих подій.

Серед таємниць, що найбільш широко відома та активно обговорюється вже понад сімдесят років – таємниця правдивого перебігу розколу ОУН на «мельниківців» і «бандерівців» у 1940 році.

Дата публікації: 06.08.2014 | Кількість переглядів: 9488 | Детальніше...
Торги у рогатинській народній торгівлі в 1889 році

З другої половини XIX ст. громадське життя українців в Галичині, та, зокрема на Рогатинщині, переживало період організаційного розквіту – українці почали активно створювати громадські організації в різних сферах життя, різного роду товариства, клуби тощо. Через недостатню розвиненість власної провідної верстви, у створенні таких товариств та організацій ми орієнтувались на приклади більш активних націй: польської та німецької.

Дата публікації: 06.08.2014 | Кількість переглядів: 9266 | Детальніше...
Літопис Чортківської офензиви

Що читаємо: Дєдик О.Г. Чортківська офензива. Частина I. – Львів: Видавництво «Астролябія», 2013. – 232с. (Серія: Бібліотека «Цитаделі»).

Період існування Західно-Української Республіки хоча й був короткотривалим, однак вирізнявся бурхливим перебігом подій. Українці проявили себе як серйозна державотворча нація – за короткий проміжок часу було створено більш менш дієздатний державний апарат, зокрема, армію.

Дата публікації: 10.06.2014 | Кількість переглядів: 9238 | Детальніше...
Один факт з історії Рогатинського пласту

РОГАТИНЦІ НА II З’ЇЗДІ ВПОРЯДНИКІВ ТА ВПОРЯНИЦЬ ПЛАСТОВИХ КУРЕНІВ ГАЛИЧИНИ І БУКОВИНИ

Як знаємо, скавтський рух виник у Львові у 1911р., вже через чотири роки після виникнення першого скавтського  осередку.

Відомо також, що на початку XX ст. і в Рогатині діяв курінь Пласту, який досить активно розвивався аж до часу Першої Світової Війни. 

Цікаво також, що пластовий осередок у Рогатині був заснований (1913р.) на рік раніше, ніж в Бережанах (1914р.).

Тому не дивно, що рогатинці були досить активно представлені на кількаденному II З’їзді впорядників та впоряниць пластових куренів Галичини і Буковини, що відбувся у Львові 1-2 лютого 1914р., на якому були присутні біля 60-ти представників Пласту (жінок і чоловіків), та гостей.

Дата публікації: 30.04.2014 | Кількість переглядів: 8738 | Детальніше...
[ 1 ][ 2 ][ 3 ]
 
   
 
© 2007-2020 Інформаційний портал міста Рогатина