Сайт міста Рогатина
  Головна     Оголошення     Статті     Фотографії     Довідник     Реклама     Контакти    
Гість [Вхід] [Реєстрація
   
   
 
Краєзнавство
Цікаві статті
Персоналії
Пам'ятки архітектури Рогатина
Сільський зелений туризм

Погода
Назад Назад
Один факт з історії Рогатинського пласту

РОГАТИНЦІ НА II З’ЇЗДІ ВПОРЯДНИКІВ ТА ВПОРЯНИЦЬ ПЛАСТОВИХ КУРЕНІВ ГАЛИЧИНИ І БУКОВИНИ

Як знаємо, скавтський рух виник у Львові у 1911р., вже через чотири роки після виникнення першого скавтського  осередку.

Відомо також, що на початку XX ст. і в Рогатині діяв курінь Пласту, який досить активно розвивався аж до часу Першої Світової Війни. 

Цікаво також, що пластовий осередок у Рогатині був заснований (1913р.) на рік раніше, ніж в Бережанах (1914р.).

Тому не дивно, що рогатинці були досить активно представлені на кількаденному II З’їзді впорядників та впоряниць пластових куренів Галичини і Буковини, що відбувся у Львові 1-2 лютого 1914р., на якому були присутні біля 60-ти представників Пласту (жінок і чоловіків), та гостей.

Цей З’їзд мав важливе значення для організаційного впорядкування пластового життя в Галичині.

Першого ж дня виступило кілька рогатинців із важливим рефератами та інформаціями.

Зокрема на цьому з’їзді другим був прочитаний реферат «Приміненє ідеї пласту до розвою укр. народа» тов. Короля з Рогатина. В своєму рефераті він, між іншим, подав своє бачення реалізації ідеї Самостійної України, зокрема, вказав на те, що державну незалежність можна досягнути коли будуть для цього сприятливі умови через відповідні військові приготування.

Імовірно, його реферат через висловлені ідеї викликав певну тривогу у організаторів, бо в дискусії д-р. Олександр Тисовський (один із засновників легального скаутського руху в Україні, до того ж прибічник саме «класичного» скавтингу), зазначив, що реферат може бути занадто «агітаційний». Але погодився, «щоб із хлопців від 13 років робити жовнірів і офіцерів».

Далі виголосив свій реферат під назвою «Фізична праця Пластунів» проф. Бабин. Посилаючись на гігієнічні, моральні та суспільні мотиви доповідач висловився за те щоб пластуни  не повинні найматися на важку фізичну, а передусім акордову роботу, бо така робота шкодить розвиткові молодого організму. А спілкування із людьми нижчих соціальних сфер псує пластунів з точки зору їх моральності, зокрема через вживання тютюну та алкоголю. Крім того, така праця пластунів може призводити до звуження ринку праці для фахових робітників у яких є численні родини. Доповідач пропонував, щоб пластуни допомагали вдома; це б дало змогу їм належно відпочивати та бути під домашнім наглядом.

У обговоренні цього реферату взяв участь син І. Франка, П. Франко, організатор другого скаутського осередку у Львові у грудні 1911р. та один із чільних діячів пластового руху в Галичині.

Пізніше також було виголошено два реферати щодо «полевих вправ» пластунів. Серед цих рефератів – реферат тов. Вербяного Ів. з Рогатина.

У цьому рефераті, як і у виголошеному другому рефераті Якимовича Й. зі Львова, автори пропонували проекти, судячи зі всього, фізичних вправ «у полі», тобто на повітрі. 

Питання, порушені у рефератах, вирішено було передати для опрацювання окремій комісії, затвердженій «Осереднім Комітетом».

Про досить значний розвиток рогатинського Пласту свідчить те, що одна із найчисельніших делегацій (15 осіб) з Рогатинського Пласту прийняли участь у величавому Сокільсько-Січовому здвизі, що відбувся у Львові 28 червня 1914р.

Як бачимо, на початку XX ст. рогатинці брали досить активну участь у діяльності Пласту, тому маємо досить широке дослідницьке поле, в межах якого ми повинні з часом всебічно дослідити і цю частину нашої регіональної історії.

Джерела:  Зїзд впорядників і впорядниць пластових куренів Галичини і Буковини//«Діло» – 19.02.1914р.; Сич. О. Пласт – український скавтинг: нарис витоків, історії, сьогодення/ О. Сич. – 2-ге вид., змінене і доповнене – Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2012. – 288с., іл..; Рогатинська земля. Збірник історично-мемуарних, етнографічних і побутових матеріялів. Том перший. – Н.-Й. – Париж – Сидней – Торонто: ЦК «Рогатинщина», 1989.; Рогатинська земля. Збірник історично-мемуарних, етнографічних і побутових матеріялів. – Т.2. – Н.-Й. – Париж – Сидней – Торонто: ЦК «Рогатинщина», 1996. – 845с.

            © Р. Москаль, м Харків, квітень 2014р.

Дата публікації: 30.04.2014   Кількість переглядів: 8821
Коментарі
Ім'я  
Текст
 
 
   
 
© 2007-2020 Інформаційний портал міста Рогатина