Сайт міста Рогатина
  Головна     Оголошення     Статті     Фотографії     Довідник     Реклама     Контакти    
Гість [Вхід] [Реєстрація
   
   
 
Краєзнавство
Цікаві статті
Персоналії
Пам'ятки архітектури Рогатина
Сільський зелений туризм

Погода
Назад Назад
Літопис Чортківської офензиви

Що читаємо: Дєдик О.Г. Чортківська офензива. Частина I. – Львів: Видавництво «Астролябія», 2013. – 232с. (Серія: Бібліотека «Цитаделі»).

Період існування Західно-Української Республіки хоча й був короткотривалим, однак вирізнявся бурхливим перебігом подій. Українці проявили себе як серйозна державотворча нація – за короткий проміжок часу було створено більш менш дієздатний державний апарат, зокрема, армію.

Однак після втрати Львова, Українська Галицька Армія втратила бойовий дух і поступово відступала. Територія ЗУНР зменшилася до невеличкого трикутника між Дністром та Збручем, а Уряд країни у Заліщиках готувався до евакуації.

Українську армію весною 1919 року польське керівництво взагалі не розглядало як боєздатну силу, здатну далі опиратися польському війську.

І саме у цей час розпочалася блискуча Чортківська офензива, якою могла б пишатися будь-яка армія – УГА впродовж трьох тижнів перемагала більш чисельного та краще матеріально оснащеного супротивника.

Події Чортківської офензиви відбувалися і на Рогатинщині, тому вихід першої частини фундаментального дослідження цього короткого історичного періоду Дєдика О.Г., дослідника української воєнної історії зі Львова, мають зацікавити і рогатинських істориків та краєзнавців.

Ця праця є серйозним кроком до підведення певних підсумків у дослідженні проблеми та грунтуєтсья на залученні широких архівних джерел, а також невідомих до сьогодні друкованих джерел як українських, так і польських.

Значний інтерес становить і критичне переосмислення автором вже надрукованого за темою дослідження, виявлення суперечностей, та критика, здавалося б, усталених позицій.

Автор ретельно продумав структуру своєї праці, та досліджує Чортківську офензиву на тлі висвітлення значно ширшого кола питань: міжнародних, політичних та військових; у всій складності військово-політичного становища України на той час.

Стиль написання є захоплюючим, тому не зважаючи на спеціальний монографічний характер праці, читач отримає правдиву насолоду від читання. Саме дослідження відтворює історичні події фактично поденно, а деколи і погодинно.

Окремо необхідно відзначити багату ілюстрованість видання: унікальні фото, карти, схеми, поштівки, факсиміле документів тощо, дадуть змогу читачеві суттєво збагатити враження від прочитання, та збільшують інформативність самого тексту.

У восьми додатках міститься значний обсяг першоджерел з теми дослідження.
На сьогодні ця праця є найфундаментальнішим узагальнюючим дослідженням цього періоду нашої історії.

Перша частина досліджує передумови Чортківської офензиви, та період від її початку 7 червня 1919 року до 16 червня 1919 року. Бої на Рогатинщині розпочалися після 16 червня 1919 року, тому з нетерпінням чекаємо на продовження праці О.Г. Дєдика.

Поза сумнівами, ця книжка стане окрасою будь-якої бібліотеки людини, яка цікавиться краєзнавством нашого краю.

© Роман Москаль, м. Харків, червень 2014

Дата публікації: 10.06.2014   Кількість переглядів: 9325
Коментарі
Ім'я  
Текст
 
 
   
 
© 2007-2020 Інформаційний портал міста Рогатина