Сайт міста Рогатина
  Головна     Оголошення     Статті     Фотографії     Довідник     Реклама     Контакти    
Гість [Вхід] [Реєстрація
   
   
 
Краєзнавство
Цікаві статті
Персоналії
Пам'ятки архітектури Рогатина
Сільський зелений туризм

Погода
Назад Назад
Цікаві видання про Рогатинщину. Книжка перша: Історико-краєзнавчий нарис про село Мелна

Що читаємо: Яремчук-Дуда С. Повстанське село Мелна. Історико-краєзнавчий нарис про село Мелна Рогатинського району Івано-Франківської області – Тернопіль: Тернопільське обласне товариство ім. Богдана Лепкого, 1999. – 44с.

Як для жителів с. Мелни, так і для жителів Рогатинщини, буде цікаво ознайомитися із книжечкою Софії Яремчук-Дуди – Повстанське село Мелна. Історико-краєзнавчий нарис про село Мелна Рогатинського району Івано-Франківської області.

В юності авторка допомагала українському підпіллю та була заарештована НКВДистами.

Книжка вийшла завдяки допомозі вихідця із села Павла Кузишина, а редагував її Михайло Чолій.

Видно, що книжка писалася на основі власних спогадів та розповідей старших людей, бо з тексту не завжди можна чітко відслідкувати до якого періоду (австрійського чи польського) відноситься та чи інша подія.

У розділі «З витоків історії» подається короткий виклад деяких фактів з історії села, його опис, а також, що цінно, зафіксовано та роз’яснено кілька місцевих топонімів – як і чому називається та чи інша частина села чи частина місцевості.

Далі п. Софія дає коротку інформацію про 4-класну школу, дитячий садочок «Марійського Братства».

З культурно-просвітницьких установ в селі діяла також читальня «Просвіти», гурток протиалкогольного товариства «Відродження», москвофільська читальня товариства «ім. Качковського». В селі був також невеличкий оркестр та хор, який організував місцевий вчитель М. Радечий.

Подає авторка деяку інформацію і про церкву в селі та кількох парохів, які служили в селі. Окремо п. Софія торкається випадку, що стався в 1978 році коли партійні працівники, активісти, комсомольці розгромили сільську церкву, скориставшись відсутністю людей, які в той час були в полі на роботі.

Першій більшовицькій та німецькій окупаціям п. Софія також уділила кілька слів – природно, що характер їх правління у Мелні не відрізнявся від навколишніх сіл та всієї Рогатинщини.

Значно більше місця в книжці присвячено національно-визвольним змаганням 40-50-х років XX ст.. і це природно – бо авторка сама була їх безпосереднім учасником.

П. Яремчук-Дуда відтворює багато подій, що сталися з повстанцями в селі, описує облави, сутички та злочини проти мирного населення військ НКВД здійснені в другій половині 40-х років XX ст..

З огляду на те, що Мелна, як ми знаємо, тривалий час була фактично повстанською базою, оточена лісами, тому боротьба точилася запекла. Відомості із книжки С. Яремчук-Дуди зацікавлені можуть доповнити із видання Рогатинці в боротьбі за волю/ Упор. В. Мельник. – Івано-Франківськ: Нова Зоря, 2005. – 834с. + 132 ст. вкладки.

Особливу цінність для нащадків є складений перелік осіб, які боролись з радянською владою: окремо дівчат; перелік зв’язкових підпілля; а також книга пам’яті села, що включає в себе 61 прізвище людей, які були вбиті чи репресовані.

Далі авторка подає перелік родин, які були вивезені але не повернулися із Сибіру, а також перелік політв’язнів, які повернулися додому.

Книжка містить фото-ілюстрації.

Аналізована нами робота буде цікавою вихідцям із с. Мелна, бо в тексті згадується багато прізвищ, тому молодше покоління зможе прослідкувати свій родовід, або почерпнути інші відомості щодо історії своєї родини.

Це добре, що про с. Мелна є така книжка, і вона може стати основою для написання вже об’ємнішої історії села на основі архівних документів, за що повинні взятися представники вже молодшого покоління.

Бо ми часто захоплюємося історіями про місцевості чужих країв, в той час як не бачимо такого роду скарбів у себе перед очима.

Книжечка вийшла вже давніше – в 1999 році, тому зацікавлені можуть її знайти, імовірно, в Рогатинській центральній районній бібліотеці.

 

© Р. Москаль, м. Харків, січень 2015.

мелна_обкладинка.jpg
Дата публікації: 10.01.2015   Кількість переглядів: 9605
Коментарі
Ім'я  
Текст
 
 
   
 
© 2007-2020 Інформаційний портал міста Рогатина