Сайт міста Рогатина
  Головна     Оголошення     Статті     Фотографії     Довідник     Реклама     Контакти    
Гість [Вхід] [Реєстрація
   
   
 
Краєзнавство
Цікаві статті
Персоналії
Пам'ятки архітектури Рогатина
Сільський зелений туризм

Погода
Назад Назад
Цікаві видання про Рогатинщину. Крижка друга. Мала історія села Дички

Мелимука Й. Мала історія села Дички. Історико-документальний нарис. – Рогатин: б/в, 2012. – 44 с.

Автор цієї книжечки є вчителем і сам народився у с. Дичках. Редагував видання М. Чолій.
У першому розділі «Таким був початок» автор розповідає нам про початки заснування села, про що переповідає і коротку легенду.

Цікаво, що село має досить давню муровану церкву – з 1789 року – то є рідкість, бо на той час переважно по наших селах були дерев’яні церкви. Це також може свідчити на користь того, що село було досить заможне, якщо могло собі дозволити кам’яну церкву або громаді хтось допоміг грошима чи матеріалом для будівництва.

Виявляється в селі було і товариство «Відродження», яке боролося з пияцтвом серед селян. Діяли у свій час і читальня «Просвіти», товариства «Січ», «Сокіл» і «Сільський господар» та театральний гурток.
Тобто в часи, коли не було телевізора, мобільних телефонів та планшетів громада вміла сама себе і розрадити, і святкувати, і сходитися для спілкування у різних заходах.

Все суспільне життя в селі аж до кінця XIX ст. оберталося навколо церкви і судячи зі всього селу добре велося з парохами, які жили у згоді з громадою та працювали на розвиток села. При церкві було засновано однокласну парафіяльну школу та церковну крамницю.

На початку XX ст. з ініціативи свідомиших активних господарів у селі було отримано безвідсоткову позику від Крайової шкільної ради і було побудовано вже чотирикласну школу.
Автор подає багато прізвищ місцевих господарів, тому зацікавлена молодь у такий спосіб може відносити знання про свій родовід.

Важливою для майбутніх поколінь є і зібрана інформація про дичківчан, які воювали в січових стрільцях – їх віднайшов автор 30-ть прізвищ.

Крім того, у книжці наведено 95 прізвищ про учасників національно-визвольної боротьби 40-50-х років XX ст. – про більшість із них відомості більш повні, ніж про дичківчан-січових стрільців, а про, наприклад, Липову Ганну Данилівну, Сташківа Івана Івановича, Самборського Івана Васильовича автор розповів цікаві більш обширні історії їх життя та діяльності.

Видання проілюстроване фотографіями автора, що додає йому додаткової інформативності.
Окремо автор торкається і питань новітньої історії Дичок – описує як і ким в селі створювався Народний Рух України, відновлювались символічні могили січовим стрільцям, бійцям УПА та підпільникам  ОУН.
Не дивно, що Й. Мелимука, як вчитель окремий розділ присвятив опису деяких історичних фактів про Дичківську школу.

Окремо також можна прочитати про відомих вихідців із села, якими громада пишається.
Думаємо, що книжечка буде цікавою всім, хто цікавиться історією Рогатинщини, а не лише жителям с. Дички.
А місцеві вчителі можуть використовувати зібраний у ній матеріал на уроках і тоді історичні події, наприклад, Першої світової війни та Другої світової війни будуть для школярів не абстрактними подіями, а конкретними, пов’язаними через долі дідів, прадідів, сусідів, чи родичів життєві трагедії, героїчні звершення або життєві страждання.

Ця книжечка є доброю основою для продовження роботи по дослідженню історії с. Дичок і сподіваємося, що у автора знайдуться послідовники, які продовжать його роботу.
© Р. Москаль, м. Харків, січень 2015.

дички_фото.JPG
Дата публікації: 18.01.2015   Кількість переглядів: 9284
Коментарі
Ім'я  
Текст
 
 
   
 
© 2007-2020 Інформаційний портал міста Рогатина